З якого матеріалу будувати будинок?

Крім вашого смаку і можливих витрат, необхідно пам'ятати наступне. Кам'яні або цегляні стіни вимагають важких і дорогих фундаментів, причому глибина і влаштування фундаменту змінюється залежно від глибини промерзання грунту.

Теплозахисні властивості каменю та цегли невисокі, тому при використанні повнотілої цегли залишають порожнечі або роблять утеплені прошарки.

Теплозахисні та санітарно-гігієнічні властивості стін з колод і бруса значно вище в порівнянні з кам'яними і цегляними. Але більш короткий термін служби, низька вогнестійкість, первісна усадка (оздоблювальні роботи прийнято проводити через 1-1,5 року після збору такого будинку) - негативні властивості дерев'яних будинків. Зауважимо, що з бруса побудувати будинок простіше, ніж з колод, простіше такий будинок і обробляти, а вогнестійкість дерев'яного будинку можна підвищити, облицювавши стіни цеглою або будівельними блоками.


Будинок одноповерховий або багатоповерховий?

Згадаємо основні позитивні і негативні сторони і тих, і інших споруд. Для одноповерхового будинку фундамент потрібно значно більший, ніж для двоповерхового будинку тієї ж площі, а отже, будівництво обійдеться дорожче, особливо при будівництві в північних, районах або на грунті, що спучується (глинистому, суглинному, Дрібнопіщаний). Недолік одноповерхових багатокімнатних будинків - складність планування.

Двоповерховий будинок займає на 30-40% меншу площу, ніж одноповерховий такої ж площі. Зменшується площа фундаменту, на другому поверсі можна розмістити ізольовані спальні. Однак при будівництві багатоповерхового будинку необхідно запланувати сходи, які займають зайву площу.

Вікна житлових кімнат повинні виходити на південь, південний схід або схід. Причому бажано не розташовувати житлові приміщення й вікна на стороні переважних зимових вітрів.


Скільки і які кімнати повинні бути у вашому домі?

Відповісти на це питання відразу неможливо, адже площа і планування будинку залежать від багато чого: кількості членів вашої родини і можливих гостей, ваших захоплень, фінансових можливостей і від багатьох інших факторів. Але все ж є деякі загальні положення, які необхідно знати при виборі проекту будинку.

Перше приміщення в будинку - зазвичай крите і засклене ганок мінімальною площею 2-5 м2. Це приміщення повинно бути із природним і штучним освітленням. Друга обов'язкова приміщення - передпокій (мінімальна площа 5-6 м2), зазвичай використовується для зберігання верхнього одягу, вуличного взуття, парасольок і т.п.

Холл (мінімальна площа 15 м2) служить для прийому у вашому будинку відвідувачів.

Вітальня - наступне приміщення (мінімальна площа 20 м2), далі йдуть спальні (по кількості мешканців будинку й можливих гостей), кухня, їдальня (не менше 20 м2), можлива і комора для зберігання продуктів (бажано, щоб комора виходила на північну сторону) .

Туалетні кімнати (площею не менше 1,5 м2), ванну кімнату (площа не менше 5 м2) бажано розташувати поруч зі спальними кімнатами.

Залежно від ваших коштів і захоплень варто планувати в будинку робочі приміщення:
кабінет
бібліотеку
музичну кімнату
кімнату для дитячих ігор і спорту (останні краще розташовувати у високому підвальному приміщенні, якщо ви вирішили побудувати будинок з таким підвалом)
зимовий сад
і т.д.

У деяких випадках розширити корисну площу будинку допомагають тераси, що виходять на південь, і веранди з північної сторони будинку.

Дуже важливо, щоб планування будинку мало мінімум прохідних кімнат (краще, якщо такі кімнати взагалі відсутні) і мінімум коридорів.

Залежно від типу вашого будинку вибирається і схема перекриттів. Найзагальніші поради по такому вибору:
для будинків шириною до 6 м рекомендуються однопрогонові конструкції з дахом на висячих кроквах (нижній пояс крокв використовується як балок горищного перекриття);
для будинків шириною більше 6 м звичайно рекомендується проста двопрогінна конструкція із середньою несучою стіною (величина перекриття прольотів при цьому становить 3-4 м);
при прольотах більше 4 м необхідно використовувати товсті дерев'яні балки (для цокольних і міжповерхових перекриттів особливо слід звернути увагу на товщину і якість таких балок).

Збираючись самостійно проектувати майбутній будинок, пам'ятайте, що повністю відповідає вашим потребам і можливостям проект будинку, будинки, що відповідає умовам вашої ділянки, може скласти для вас тільки архітектор.


Не бійтеся зайвих витрат, надалі вони з лишком окупляться при експлуатації будинку, адже проект включає і прив'язку будинку до місцевості, і електротехнічну частину, і комунікації (опалення, водопостачання, каналізацію).